تبلیغات
General - گزارش لحظه به لحظه از مذاکرات ایران و 1+5

ورزشی
خبرگزاری ایسنا / مهر: مذاكرات ایران و ۱+۵ ساعت ۱۳ به وقت تهران آغاز می‌شود.

علی‌الدباغ، سخنگوی دولت عراق در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات ایران و ۱+۵ در بغداد گفت: مذاکرات حدود ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی آغاز می‌شود.

وی با اشاره به زمان ورود هیات‌های مذاکره کننده به محل مذاکرات اظهار کرد: کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از ورود به بغداد و قبل از شروع مذاکرات با نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق دیدار می‌کند.

وی درباره میزبانی عراق تصریح کرد: عراق صرفا میزبان است و هیچ دخالتی در اصل مذاکرات ندارد.

دباغ گفت: امیدواریم این مذاکرات به نتایج قابل قبولی دست پیدا کند.

هیات‌ كاترین اشتون، رییس‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت ۱۰ صبح امروز(چهارشنبه) به وقت محلی وارد بغداد می‌شود.

 با توجه به بدی آب و هوا در روز سه‌شنبه، در بامداد امروز هوای بغداد رو به بهبودی گذاشته است و ریزگردها و گرد و غبار‌ها به اندازه قابل توجهی كاهش یافته است.


همچنین دیگر هیات‌های مجموعه كشورهای گروه ۱+۵ تا پیش از ظهر امروز وارد عراق می‌شوند.

پروازهای فرودگاه بغداد از صبح دیروز(سه‌شنبه) به خاطر بدی آب و هوا و وجود گرد و غبار شدید لغو شده بودند.

بر اساس اعلام هواشناسی عراق، تمامی پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه بغداد به خاطر گرد و غبار شدید در آسمان عراق، لغو شده بود.

مذاكرات ایران و ۱+۵ امروز و فردا (چهارشنبه و پنج‌شنبه) انجام می‌شود.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دوشنبه شب در راس هیات مذاکره‌کننده با ۱+۵ وارد بغداد پایتخت عراق شد تا در ادامه مذاکرات استانبول که ۲۶ فروردین برگزار شد، گفت‌وگوها از سر گرفته شود.

هیات ایرانی مذاکره‌کننده با ۱+۵ پس از ورود به بغداد و استقبال هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق به زیارت حرمین کاظمین در نزدیکی شهر بغداد رفت و مورد استقبال مسوولان حرمین شریفین قرار گرفت.

سعید جلیلی ابراز امیدواری كرد مذاكرات بغداد نقطه آغازی برای كنار گذاشته شدن برخی راهبردهای بی نتیجه از جانب ۱+۵ باشد.

 دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران عصر روز (سه‌شنبه) در محل مجلس اعلای اسلامی عراق با سید عمار حكیم، رییس و جمعی دیگر از اعضای این مجلس ملاقات كرد.

وی در این دیدار تأكید كرد: ما حس می‌كنیم اكنون غربی‌ها خودشان هم دریافته‌اند كه زمان برای راهبرد فشار به پایان رسیده است، چرا كه در تمام سال‌های كذشته كاری نمانده كه آنها بتوانند علیه ملت ایران انجام دهند و از انجام آن خودداری كرده باشند.

جلیلی با اشاره به برگزاری مذاكرات ایران و ١+٥ در بغداد، این امر را نشانه قرار گرفتن عراق در مرحله‌ای كاملا جدید دانست كه در این مرحله این كشور می‌تواند نقشی مهم در حل مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا كند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دستور كار مذاكرات با ١+٥ را "گفت و گو برای همكاری" اعلام كرد و گفت: از آنجا كه بنای این گفت‌وگوها بر همكاری است مذاكرات هفت كشور موضوعات منطقه‌ای، بین المللی و هسته‌یی را در برخواهد گرفت و امیدواریم شروعی برای یك دوره جدید باشد.

كاترین اشتون و هیات‌های 1+5 وارد محل مذاكرات بغداد شدند

نماینده اعضای 1+5 در مذاكره با ایران دقایقی پیش وارد محل مذاكرات در بغداد شد.

 کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه دیگر هیات‌های 1+5 وارد محل مذاکرات در دارالضیافه نخست‌وزیر عراق شد.

هیات‌های مذاکره کننده ایران و 1+5 وارد محل مذاکرات شدند.

قرار است کاترین اشتون و سعید جلیلی به رسم معمول در مقابل دوربین‌های رسانه‌های گروهی حاضر شوند.

انتظار می‌رود مذاکرات دقایقی دیگر (11:30 ـ به وقت بغداد و 13 به وقت تهران) آغاز شود.

مذاکرات در پشت درهای بسته برگزار می‌شود.

هیات ایران را علاوه بر دكتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، حمیدرضا عسگری، مشاور وزیر امور خارجه و مصطفی دولت‌یار تشکیل می‌دهند.

هم چنین ما ژائو ژو، معاون وزیر امور خارجه چین، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، جفری آدامز، معاون مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا و هانس دیتر لوکاس، معاون وزیر امور خارجه آلمان، اعضای هیات مذاکره کننده 1+5 هستند.

هنوز مشخص نیست نماینده جدید فرانسه در این مذاکرات کیست.

دقایقی پیش اشتون و هیات‌های ایران و 1+5 با استقبال هشیار زیباری وارد محل مذاکرات شدند.

مذاکرات ایران و 1+5 در بغداد آغاز شد

مذاکرات ایران و 1+5 امروز چهارشنبه ـ سوم خرداد ـ با یك ساعت و نیم تاخیر در محل دارالضیافه نخست‌وزیری عراق (محل برگزاری کنفرانس‌ها وهمایش‌های بین‌المللی عراق) آغاز شد.

 بامداد امروز (چهارشنبه) از گرد و غبار (ریزگردها) در آسمان بغداد که روز گذشته هوای عراق را در حالت اضطرار قرار داده بود، کاسته شده است.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5 دوشنبه شب در راس هیاتی وارد بغداد شد. هیات ایرانی اولین هیات مذاکره کننده بوده است که از دو رو قبل وارد بغداد شده است.

جلیلی روز سه‌شنبه در دیدارهای جداگانه با نخست وزیر، رییس جمهور، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق، مشاور نخست وزیر دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی هم چنین در مدت حضورش در بغداد به زیارت حرمین شریفین امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع) رفت.

تمامی هیات‌های دیپلماتیک 1+5 از صبح روز چهارشنبه وارد بغداد شدند. این هیات‌ها از شیکاگو به بغداد می‌آیند. در مذاکرات استانبول نیز تمامی هیات‌های 1+5 نیز از آمریکا به استانبول آمدند.

با وجود فضای مثبت حاکم بر رسانه‌های خارجی و وجود پالس‌های مثبت از ارایه پیشنهاد جدید 1+5 برای ایران و مذاکرات مثبت و رو به جلو آمانو در تهران که به نظر می‌آید توافقی در زمینه همکاری‌های ایران و آژانس را به زودی در بر داشته باشد، هم‌چنان رویکرد 1+5 در این مذاکرات درباره رفتارش با موضوع هسته‌یی ایران و پذیرش حق ایران در غنی سازی اورانیوم مبهم است.

این دور از مذاکرات ایران و 1+5 درحالی امروز ـ سوم خرداد ـ در عراق برگزار می‌شود که انتخاب عراق به عنوان محل مذاکره موافقت‌ها و مخالفت‌هایی در سطح منطقه و بین‌المللی به همراه داشت. برخی کشورهای عرب منطقه از این که ایران تلاش دارد به عراق وجهه منطقه‌ای و بین المللی دهند خشنود نیستند. این کشورهای از این که یک دولت شیعه در عراق حاکم است راضی نیستند و هرگونه بهبود پرستیژ عراق در این چارچوب را برنمی‌تابند.

هم چنین همزمان با برگزاری مذاکرات سیاسی ایران و 1+5 در بغداد، تحولات مهم دیگر از جمله انتخابات ریاست جمهوری مصر انجام می‌شود.

مذاکرات ایران و 1+5 همزمان با سالروز فتح خرمشهر توسط رزمندگان ایران در روز سوم خرداد 1361 برگزار می‌شود. در سوم خرداد 1361 پس از 578 روز اشغال شهر خرمشهر از سوی رژیم صدام، این شهر توسط رزمندگان ایران آزاد شد و فتحی تاریخی را برای ایران رقم زدند. در عین حال فتح خرمشهر بیش از 6000 کشته و مجروح در ایران به جای گذاشت.

مردم ایران هر ساله روز سوم خرداد را به نشانه این فتح بزرگ که امام خمینی (ره) برای آن عبارت "خرمشهر را خدا آزاد کرد" استفاده کردند را گرامی می‌دارند تا یادآور شوند كه ایرانیان از حق خود چشم پوشی نمی‌كنند.

با وجود سال‌ها جنگ و درگیری میان ایران و عراق در زمان رژیم صدام، اما امروز روابط میان ایران و عراق با تغییر حکومت و سقوط صدام در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد که بی‌سابقه است. ایران و عراق دو کشور همسایه با سابقه طولانی فرهنگی، مذهبی و تاریخی هستند و مقامات عالی رتبه دوکشور بر بهبود روابط در سطوح مختلف تاکید دارند.

اما بهبود روابط باعث نمی‌شود که ملت‌ها خاطرات تلخ و شیرنشان را فراموش کنند. در این میان پاک شدن خاطرات تلخ و سخت مثل جنگ به ویژه جنگی ناخواسته و تحمیلی به زمانی طولانی و اقدامات فرهنگی نیاز دارد، نه اقداماتی سیاسی.

برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در بغداد به پیشنهاد ایران بوده است و 1+5 علاوه بر نگرانی از برگزاری مذاکرات در بعداد به خاطر شرایط امنیتی این کشور، توان عراق برای میزبانی چنین نشست‌هایی را به بوته آزمایش گذاشته است، اما بعد از برگزاری اجلاس موفق سران اتحادیه عرب در بغداد که در سطح جهان عرب مورد توجه قرار گرفت، نگرانی‌ها نسبت به برگزاری اجلاسی بین المللی، مهم و حساس کاسته شد.

از سویی برگزاری مذاکرات در عراق که همسایه ایران و دارای روابط خوب نسبت به دیگر کشورهای مذاکره کننده است موقعیت بغداد را در این مذاکرات ارتفا می‌دهد. این موقعیت نتیجه تغییری است كه در این كشور رخ داده است.

سوم خرداد در بغداد می‌تواند به 1+5 یادآور شود كه در صورت تغییر رویكرد قبلی و در پیش گرفتن نگاهی واقع‌بینانه می‌تواند مانند عراق وجهه از دست رفته خود را بار دیگر در افكار عمومی جهان بازیابد.

اشغال عراق توسط آمریکا و ساقط شدن رژیم دیکتاتور صدام حسین اقدامی قابل توجه بود، اما اشغال‌گری آمریکایی‌ها طولانی شد و مشکلات بسیاری برای مردم عراق به وجود آمد که خاطره حضور آمریکایی‌ها در این کشور را تلخ کرد و امروز بعد از خروج آن‌ها از عراق دیدگاه مثبتی نسبت به آنها وجود ندارد و عراق در آینده از آسیب‌های حضور اشغال گران رنج خواهد برد.

بیش از 200 خبرنگار و عکاس رسانه گروهی بین‌المللی این مذاکرات را پوشش می‌دهند. تمامی خبرنگاران و رسانه‌های گروهی مختلف در تنها هتل در منطقه سبز ـ هتل الرشید ـ به خاطر شرایط امنیتی مستقر هستند.

منطقه سبز پس از اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها به عنوان محیطی امن و دیپلماتیک تعیین شد و با دیوارهای بتنی از هر سو مسدود شده است و این دیوار ها هنوز پا برجاست. در عین حال منطقه سبز یکی آرام ترین مناطق بغداد به لحاظ امنیتی است.

آخرین بار که به عراق سفر کردم، چهار سال پیش برای مذاکرات ایران، عراق و آمریکا و در زمان حضور نظامی آمریکا در عراق بود و در هر گوشه کناری نیروهای آمریکایی مشاهده می شدند، اما الان در هیچ کجای بغداد و منطقه سبز آنها دیده نمی شوند و نیروهای عراقی جایگزین شده اند. هم چنین منطقه سبز نیز تحت کنترل نیروهای عراقی است.

با این حال سگ‌های آموزش دیده برای یافتن مواد منفجره و هر چیزی که خطر محسوب شود، هم چنان حضور پررنگ دارند و دیگر از گیت‌های متعدد و تفتیش‌های وقت گیر و سرسختانه خبری نیست.

جلیلی و اشتون پیش از آغاز مذاکرات بغداد5+1 در مذاكرات، بسته جدیدی به ایران ارائه می‌كند

سخنگوی اشتون در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات ایران و 1+5 در پاسخ به سوالی مبنی بر این که 1+5 بسته جدیدی در این مذاکرات به ایران ارایه خواهد کرد، گفت: 1+5 بسته جدیدی در این مذاکرات برای ایران دارد.

مایکل مان، در پاسخ به این که این بسته متفاوت از بسته قبلی است که کشورهای اروپایی به ایران ارایه کرده بودند تاکید کرد: این بسته پیشنهادهای جدیدی برای ایران دارد.

وی به محتوا و جزییات بیشتر از این بسته جدید اشاره نکرد و گفت: نمی‌توانم چیز بیشتری بگویم، اما طیفی از مسایل و موضوعات مختلف را شامل می‌شود، مثلا یشنهادهایی درباره غنی‌سازی 20 درصد در این بسته وجود دارد.

مذاکرات ایران و 1+5 که از ساعت 12:30 به وقت بغداد آغاز شده است هنوز ادامه دارد.

دور اول مذاكرات ایران و 1+5 در بغداد پایان یافت

دور اول مذاکرات ایران و 1+5 که از ظهر امروز (چهارشنبه) در محل دارالضیافه نخست وزیری عراق آغاز شده بود پایان یافت.

 هنوز از نتایج دور اول این مذاکرات خبری منتشر نشده است.

مایکل مان، یکی از سخنگویان کاترین اشتون بعد از شروع مذاکرات در پاسخ به سوال ایسنا، از ارایه بسته پیشنهادی 1+5 به ایران در این مذاکرات خبر داد، با این حال وی به جزییات آن اشاره نکرد.

مان بحث درباره غنی سازی 20 درصد در بسته جدید پیشنهادی 1+5 را منتفی نداست.

در عین حال طرف ایرانی بر مواضع اصولی خود تاکید کرده و مهم ترین مساله برای استمرار مذاکرات و رویکرد مثبت به وجود آمده را پایبند بودن طرف مقابل به توافق های استانبول می داند.

در پایان مذاکرات استانبول دو طرف توافق کردند که مذاکرات در چارچوب ان پی تی دنبال شود و همکاری‌های بر مبنای گام به گام صورت گیرد.

هنوز مشخص نیست بسته پیشنهادی 1+5 تا چه اندازه از بسته پیشنهادی قبلی آن‌ها متفاوت است.

با وجود فضای مثبت حاکم بر رسانه‌های خارجی و وجود پالس‌های مثبت از ارایه پیشنهاد جدید 1+5 برای ایران و مذاکرات مثبت و رو به جلو از سوی آمانو در تهران که به نظر می‌آید توافقی در زمینه همکاری‌های ایران و آژانس را به زودی در بر داشته باشد، هم‌چنان رویکرد 1+5 در این مذاکرات در قبال موضوع هسته‌یی ایران و پذیرش حق ایران در غنی سازی اورانیوم مبهم است.

طرف 1+5 در روزهای اخیر سعی کرده فضای مثبتی را در سطح رسانه‌یی ایجاد کند، اما ایران به خاطر تجربیات گذشته، محتاطانه در برابر اقدامات و رفتارهای سیاسی و دیپلماتیک آنها گام برمی‌دارد.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5 دوشنبه شب در راس هیاتی وارد بغداد شد. هیات ایرانی اولین هیات مذاکره کننده بوده است که از دو رو قبل وارد بغداد شده است.

هیات های 1+5 صبح روز مذاکرات وارد بغداد شدند.

سوم خرداد، بغداد، مذاكرات 1+5 و ایران

 سوم خرداد برای ایرانیان و كسانی كه شاهد بودند ایرانیان چگونه خرمشهر را با یاد خدا آزاد كردند یك روز نمادین است. ایرانیان هر ساله این روز را به خود و جهانیان یادآور می‌شوند.

اكنون بغداد كه زمانی برای ایرانیان متجاوز بود به پیشنهاد خود تهران میزبان مذاكرات ایران و 1+5 است. این پیشنهاد ایرانی از آن سو انجام شده كه به 1+5 یادآور شود كه دولتی كه زمانی دیكتاتور بود اكنون تغییر كرده و روابط خوبی با ایران در پیش گرفته و ایرانیان نیز كه هماره به بخشندگی و صلح‌طلبی در جهان شناخته می‌شوند، بغداد را انتخاب می‌كنند و در راستای رشد و پیشرفت آن در عرصه بین‌المللی حركت می‌كنند. ایران تجاوز هشت ساله رژیم بغداد را با سربلندی به پایان رساند و امروز در سالروز تاریخی سوم خرداد پایتخت كشور عراق نیز برای دفاع از حقوق ملت به مذاكره پرداخته است.

كشورهای عضو 1+5 نیز می‌توانند با درس گرفتن از تجارب شكست خورده گذشته خود در قبال ایران و كنار گذاشتن این رویكرد، رفتاری متفاوت را در پیش گیرند و با كمك ایران اعتبار از دست رفته خود را در عرصه بین‌المللی و افكار عمومی جهان باز یابند.

دور بعدی نشست بغداد ساعت 18 به وقت عراق

دور دوم مذاکرات ایران و 1+5 ساعت 18 به وقت عراق برگزار می شود.
 
 دور نخست مذاکرات ایران و 1+5 ساعت 12:30 امروز (چهارشنبه) به وقت عراق با حضور هیئت های مذاکره کننده ایران و گروه 1+5 در دارالضیافه نخست وزیری عراق آغاز به کار کرد.

هیئت های مذاکره کننده سه ساعت پشت درهای بسته گفت وگو کردند.

قرار است دور بعدی مذاکرات ساعت 18 به وقت عراق برگزار شود.

ایران در بغداد بسته‌ای جامع و جدید به 1+5 ارائه كرد

پس از پایان دور اول مذاكرات ایران و 1+5 در روز چهارشنبه در بغداد، قرار شد این مذاكرات بعدازظهر امروز نیز ادامه یابد.

 همچنین ایران در این دور از مذاكرات، بسته‌ای جامع شامل پنج محور كه موارد متنوع درباره موضوعات هسته‌ای و غیرهسته‌ای را در بر می‌گیرد، به 1+5 ارائه كرد.

دور اول مذاکرات ایران و 1+5 که از ظهر امروز (چهارشنبه) در محل دارالضیافه نخست وزیری عراق آغاز شده بود عصر امروز پایان یافت.

هنوز از نتایج دور اول این مذاکرات خبری منتشر نشده است.

مایکل مان، یکی از سخنگویان کاترین اشتون بعد از شروع مذاکرات در پاسخ به سوال ایسنا، از ارایه بسته پیشنهادی 1+5 به ایران در این مذاکرات خبر داد، با این حال وی به جزییات آن اشاره نکرد.

مان بحث درباره غنی سازی 20 درصد در بسته جدید پیشنهادی 1+5 را منتفی نداست.

در عین حال طرف ایرانی بر مواضع اصولی خود تاکید کرده و مهم ترین مساله برای استمرار مذاکرات و رویکرد مثبت به وجود آمده را پایبند بودن طرف مقابل به توافق های استانبول می داند.

در پایان مذاکرات استانبول دو طرف توافق کردند که مذاکرات در چارچوب ان پی تی دنبال شود و همکاری‌های بر مبنای گام به گام صورت گیرد.

هنوز مشخص نیست بسته پیشنهادی 1+5 تا چه اندازه از بسته پیشنهادی قبلی آن‌ها متفاوت است.

با وجود فضای مثبت حاکم بر رسانه‌های خارجی و وجود پالس‌های مثبت از ارایه پیشنهاد جدید 1+5 برای ایران و مذاکرات مثبت و رو به جلو از سوی آمانو در تهران که به نظر می‌آید توافقی در زمینه همکاری‌های ایران و آژانس را به زودی در بر داشته باشد، هم‌چنان رویکرد 1+5 در این مذاکرات در قبال موضوع هسته‌یی ایران و پذیرش حق ایران در غنی سازی اورانیوم مبهم است.

طرف 1+5 در روزهای اخیر سعی کرده فضای مثبتی را در سطح رسانه‌یی ایجاد کند، اما ایران به خاطر تجربیات گذشته، محتاطانه در برابر اقدامات و رفتارهای سیاسی و دیپلماتیک آنها گام برمی‌دارد.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5 دوشنبه شب در راس هیاتی وارد بغداد شد. هیات ایرانی اولین هیات مذاکره کننده بوده است که از دو رو قبل وارد بغداد شده است.

هیات های 1+5 صبح روز مذاکرات وارد بغداد شدند.

5+1 پیشنهادات مفصلی را به تهران ارائه می‌دهد

یویورك تایمز نوشت كه در مذاكرات بغداد، 1+5 پیشنهادات مفصلی را به تهران ارائه می‌كند.

 روزنامه نیویورك تایمز با اشاره به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت كه این توافق انتظاراتی را مطرح كرد مبنی بر این كه ایران در جست‌وجوی راه‌حل دیپلماتیك مساله هسته‌یی‌اش است.

اظهارات یوكیا آمانو، مدیركل آژانس نشان داد كه ایران به دنبال ایجاد لحنی مثبت در گفت‌وگوها و احتمالا كاهش فشار تحریم‌های تحت رهبری غرب است.

یك مقام عالی‌رتبه غربی كه خواست نامش به دلیل حساس بودن مذاكرات فاش نشود، گفت كه این مذاكرات حدود ظهر با یك جلسه مقدماتی آغاز می‌شود كه در آن شش كشور (آمریكا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان) پیشنهادات فصلی را درخصوص گام‌های اعتمادساز ملموس به ایران ارائه می‌دهند و پیش از وقفه در مذاكرات برای صرف ناهار و انجام مذاكرات بیش‌تر، صحبت‌های ایران را می‌شنوند.

مقام یاد شده هشدار داد كه توافق آژانس با ایران درباره حل مسائل باقیمانده خبر خوبی است اما تا به عمل تبدیل شود، زمان می‌برد.

او گفت كه آژانس در تلاش است تصویری از برنامه گذشته ایران به دست آورد در حالی هدف مذاكرات بغداد پایبندی كامل ایران است و این‌ها «دو روند جداگانه است».

مقامات آمریكایی گفته‌اند اگر در مذاكرات بغداد پیشرفتی حاصل شود، آماده‌اند برخی تحریم‌های موجود درباره واردات قطعات یدكی هواپیما، كمك فنی به صنعت انرژی ایران را لغو كنند و به ایمنی هسته‌یی در ایران كمك كنند.

دیدار طولانی و جدی جلیلی و اشتون در پایان دور اول مذاکرات

مذاکرات دوجانبه دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بغداد پس از یک ساعت پایان یافت.

 مذاکرات سعید جلیلی و کاترین اشتون که پس از پایان دور اول مذاکرات در محل داراضیافه بغداد برگزار شد در فضایی "جدی" برگزار و دو طرف به بررسی مسایل فی مابین پرداختند.

رییس هیات ایرانی مذاکره کننده با 1+5 نیز در این دیدار جمع بندی‌اش را از بسته پیشنهادی طرف مقابل ارایه کرده است. در حالی که کاترین اشتون جمع بندی مشخص و واضحی از بسته پیشنهادی ایران از سوی 1+5 نداشته است و این مساله به مذاکرات روز پنجشنبه موکول شده است.

ایران روز چهارشنبه بسته‌ای از پیشنهادات را به طور شفاهی در مذاکرات با 1+5 ارایه کرد که شامل پنج محور هسته‌یی و غیرهسته‌یی است.

از سویی 1+5 برای ایران پیشنهادهایی "جدید" ارایه دادند.

ایران بسته پیشنهادی‌اش را جامع و متوازن عنوان کرد؛ در حالی که بسته پیشنهادی 1+5 را جزیی‌نگر و نامتوازن خواند.

در مذاکرات امروز در بغداد دو طرف بر سر بسته پیشنهادی ایران بحث کردند، اما طرف مقابل سوالات و ابهاماتی را مطرح کرد و گفت‌وگوها خارج از مذاکرات رسمی میان هر یک از طرف ‌ها و دو طرف دنبال شد.

مذاکرات ایران و 1+5 قرار است صبح روز پنجشنبه از سر گرفته شود.

مذاکرات پایانی ایران و 1+5 در بغداد آغاز شد

روز دوم و پایانی مذاکرات ایران و 1+5 در محل دارالضیافه نخست وزیر عراق صبح امروز (پنجشنبه) در حالی آغاز به کار کرد که سعید جلیلی و کاترین اشتون پیش از مذاکرات امروز با یکدیگر گفت‌وگویی دوجانبه داشتند.

 مذاکرات ایران و 1+5 ظهر روز چهارشنبه با ارایه بسته‌های پیشنهادی متقابل از سوی دو طرف انجام شد، اما دو طرف نتوانستند تا پایان دور اول به جمع بندی نهایی برسند.

سعید جلیلی شب گذشته مذاکراتی طولانی و جدی با کاترین اشتون داشت که در آن طرف ایرانی جمع بندی خود را از بسته پیشنهادی 1+5 که به طور شفاهی ارایه شده بود و در مذاکرات قبلی معاونان دو طرف درباره آن بحث شده بود به طرف مقابل ارایه کرد. اما نماینده 1+5 در گفت‌وگو با ایران جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران از سوی 1+5 ارایه نکرد.

ایران با ارایه بسته پیشنهادی‌اش به 1+5 از آن‌ها خواست تا پاسخ و جمع بندی خود را در پایان مذاکرات اعلام کند.

به نظر می‌آید از فضای مثبتی که پیش از مذاکرات بغداد از سوی کشورهای غربی و آمریکا نسبت به مذاکرات با ایران نشان داده می‌شد در جریان مذاکرات کاسته شده است.

با این حال دو طرف هم‌چنان با اختلاف‌ها و بی‌اعتمادی شدید نسبت به هم دست و پنجه نرم می‌کنند. ایران بسته 1+5 را که از سوی آنها "جدید" خوانده می‌شود، "جزیی‌نگر" و "نامتوازن "می‌داند و بسته خود را جامع.

ایران معتقد است 1+5 سعی دارد با مسایل سطحی برخورد کند که در این صورت حاضر به همکاری متقابل نیست.

در عین حال مقامات غربی در ادامه رویکردشان از قبل مذاکرات استانبول خواستار ادامه مذاکرات در آینده است و به هر نحوی سعی دارند برای مذاکرات بعدی در بغداد توافق صورت گیرد.

این در حالی است که به نظر می‌آید اصرار ایران برای شنیدن پاسخ 1+5 درباره بسته‌اش در جهت روشن شدن نیت و اهداف طرف مقابل است. باید منتظر ماند و دید که ایران حاضر به ادامه مذاکرات در شرایط مبهمی که از سوی غرب در مذاکرات دوره جدید دنبال می‌شود هست یا نه.

 مذاکرات امروز (پنجشنبه) در حالی آغاز می‌شود که گرد و غبار در هوای بغداد نسبت به دیروز بسیار افزایش یافته است.

سکوت 1+5 درباره بسته پیشنهادی ایران

5+1 تاکنون جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران که هیات ایرانی تمایل دارد آن را در بغداد بشنود ارایه نکرده است.

پس از رایزنی هلگا اشمیت، معاون اشتون با نمایندگان 1+5 و در اختیار گذاشتن پاسخ‌های ایران به آنها درباره ابهاماتشان درباره بسته پیشنهادی ایران، به نظر می‌آید 1+5 تصمیمی برای ارایه جمع بندی اش درباره بسته ایران در بغداد ندارد.

با وجود دو دور گفت وگوی سعید جلیلی و کاترین اشتون به طور دوجانبه و رد و بدل نظرات و پیشنهادات اما 1+5 هنوز حرف جدیدی برای ایران ندارد.

ایران تاکید دارد با توجه به این که ارزیابی‌اش از بسته آنها را ارایه کرده است، جمع بندی 1+5 را درباره بسته‌اش در بغداد بشنود، اما به نظر می‌آید غرب به ویژه آمریکا تمایلی برای ارایه جمع بندی یا نظرش درباره بسته ایران در بغداد ندارد.

دیپلمات‌های ایرانی نزدیک به مذاکرات معتقدند که رویکرد 1+5 در استانبول مثبت‌تر و امیدوارکننده‌تر از آن چیزی است که در بغداد دیده می‌شود.

به نظر می‌آید 1+5 در بغداد چندان پایبند به اصل عمل متقابل که در بغداد بر روی آن توافق کردند، نیست.

در این میان نمایندگان چین و روسیه رویکرد سازنده و همکاری جویانه‌شان را برای رسیدن به راه حلی مسالمت‌آمیز دنبال می‌کنند و هم‌چنان بر تشدید نکردن تحریم‌های یک جانبه علیه ایران تاکید دارند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد به نظر می‌رسد ایران برای موافقت با گام‌های مشخص برای پایان دادن به مناقشات درباره‌ برنامه هسته‌یی‌اش آماده است، اما هشدار داد كه تحریم‌های اضافی آمریكا می‌تواند تلاش‌ها را تضعیف كند.

لاوروف گفت: ما از ارتباطات مقدماتی با ایران این برداشت واضح و مبرهن را داشتیم كه طرف ایرانی برای دستیابی به توافق درباره‌ گام‌های ملموس در چارچوب رویكردی مبتنی بر گام‌های تدریجی و دوجانبه آماده است.

ایران و 1+5 در برداشتن گام های متقابل تاکنون در حد ارایه بسته های پیشنهادی که ظاهرا محتوای آنها چندان متقابل و مورد پذیرش دو طرف نیست بیشتر حرکت کرده‌اند.

در حالی که انتظار می‌رفت روز چهارشنبه شاهد دو دور مذاکرات در صبح و عصر باشیم، اما به خاطر تاخیر در ورود هیات‌های 1+5 به بغداد این مذاکرات ظهر آغاز و سه ساعت به طول انجامید و با وجود رایزنی‌های مذاکراتی و برگزاری مذاکرات دوجانبه عملا مذاکرات در نوبت صبح به پایان رسید و به روز پنجشنبه موکول شد.

در حالی که پیش و پس از مذاکرات ایران و 1+5 در استانبول فضای مثبتی از احتمال تعامل و تفاهم مشترک میان دو طرف وجود داشت و تا پیش از بغداد هم ادامه داشت، اما به نظر می‌آید فضای این مذاکرات مثل هوای مملو از گرد و غبار رفته رفته مبهم و تیره می‌شود.

دو طرف هم چنان با اختلاف‌ها و بی‌اعتمادی شدید نسبت به هم دست و پنجه نرم می‌کنند. ایران بسته 1+5 را که از سوی آنها "جدید" خوانده می‌شود، "جزیی‌نگر" و "نامتوازن "می‌داند و بسته خود را جامع.

ایران معتقد است 1+5 سعی دارد با مسایل سطحی و گام‌های کوتاه با پیشنهادها و درخواست‌های ایران برخورد کند که در این صورت ایران گام هایش محتاط تر خواهد بود و همکاری متقابل و جدی صورت نخواهد گرفت.

در عین حال مقامات غربی در ادامه رویکردشان از قبل مذاکرات استانبول خواستار ادامه مذاکرات در آینده است و به هر نحوی سعی دارند برای مذاکرات بعدی در بغداد توافق صورت گیرد. اما ایران می‌گوید که باید برای ادامه مذاکرات ابتدا به مشترکات مشخص و گام‌های تضمین شده برسیم.

به نظر می‌آید اصرار ایران برای شنیدن پاسخ 1+5 درباره بسته‌اش در جهت روشن شدن نیت و اهداف آنهاست.

باید منتظر ماند و دید که ایران حاضر به ادامه مذاکرات در شرایط مبهمی که از سوی غرب در مذاکرات دوره جدید دنبال می شود است یا نه.

مذاكرات روز دوم ایران و 1+5 در بغداد پایان یافت

مذاكرات روز دوم و پایانی ایران و 1+5 در محل دارالضیافه نخست وزیر عراق ظهر امروز (پنجشنبه) پایان یافت.

 تا این لحظه 1+5 جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران که هیات ایرانی تمایل دارد آن را در بغداد بشنود ارایه نکرده است.

پس از رایزنی هلگا اشمیت، معاون اشتون با نمایندگان 1+5 و در اختیار گذاشتن پاسخ‌های ایران به آنها درباره ابهاماتشان درباره بسته پیشنهادی ایران، به نظر می‌آید 1+5 تصمیمی برای ارایه جمع بندی‌اش درباره بسته ایران در بغداد ندارد.

با وجود دو دور گفت وگوی سعید جلیلی و کاترین اشتون به طور دوجانبه و رد و بدل نظرات و پیشنهادات اما 1+5 هنوز حرف جدیدی برای ایران ندارد.

ایران تاکید دارد با توجه به این که ارزیابی‌اش از بسته آنها را ارایه کرده است، جمع بندی 1+5 را درباره بسته‌اش در بغداد بشنود، اما به نظر می‌آید غرب به ویژه آمریکا تمایلی برای ارایه جمع بندی یا نظرش درباره بسته ایران در بغداد ندارد.

دیپلمات‌های ایرانی نزدیک به مذاکرات معتقدند که رویکرد 1+5 در استانبول مثبت‌تر و امیدوارکننده‌تر از آن چیزی است که در بغداد دیده می‌شود.

به نظر می‌آید 1+5 در بغداد چندان پایبند به اصل عمل متقابل که در استانبول بر روی آن توافق کردند، نیست.

در این میان نمایندگان چین و روسیه رویکرد سازنده و همکاری جویانه‌شان را برای رسیدن به راه حلی مسالمت‌آمیز دنبال می‌کنند و هم‌چنان بر تشدید نکردن تحریم‌های یک جانبه علیه ایران تاکید دارند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد به نظر می‌رسد ایران برای موافقت با گام‌های مشخص برای پایان دادن به مناقشات درباره‌ برنامه هسته‌یی‌اش آماده است، اما هشدار داد كه تحریم‌های اضافی آمریكا می‌تواند تلاش‌ها را تضعیف كند.

لاوروف گفت: ما از ارتباطات مقدماتی با ایران این برداشت واضح و مبرهن را داشتیم كه طرف ایرانی برای دستیابی به توافق درباره‌ گام‌های ملموس در چارچوب رویكردی مبتنی بر گام‌های تدریجی و دوجانبه آماده است.

ایران و 1+5 در برداشتن گام های متقابل تاکنون در حد ارایه بسته های پیشنهادی که ظاهرا محتوای آنها چندان متقابل و مورد پذیرش دو طرف نیست بیشتر حرکت کرده‌اند.

در حالی که انتظار می‌رفت روز چهارشنبه شاهد دو دور مذاکرات در صبح و عصر باشیم، اما به خاطر تاخیر در ورود هیات‌های 1+5 به بغداد این مذاکرات ظهر آغاز و سه ساعت به طول انجامید و با وجود رایزنی‌های مذاکراتی و برگزاری مذاکرات دوجانبه عملا مذاکرات در نوبت صبح به پایان رسید و به روز پنجشنبه موکول شد.

در حالی که پیش و پس از مذاکرات ایران و 1+5 در استانبول فضای مثبتی از احتمال تعامل و تفاهم مشترک میان دو طرف وجود داشت و تا پیش از بغداد هم ادامه داشت، اما به نظر می‌آید فضای این مذاکرات مثل هوای مملو از گرد و غبار رفته رفته مبهم و تیره می‌شود.

دو طرف هم چنان با اختلاف‌ها و بی‌اعتمادی شدید نسبت به هم دست و پنجه نرم می‌کنند. ایران بسته 1+5 را که از سوی آنها "جدید" خوانده می‌شود، "جزیی‌نگر" و "نامتوازن "می‌داند و بسته خود را جامع.

ایران معتقد است 1+5 سعی دارد با مسایل سطحی و گام‌های کوتاه با پیشنهادها و درخواست‌های ایران برخورد کند که در این صورت ایران گام هایش محتاط تر خواهد بود و همکاری متقابل و جدی صورت نخواهد گرفت.

در عین حال مقامات غربی در ادامه رویکردشان از قبل مذاکرات استانبول خواستار ادامه مذاکرات در آینده است و به هر نحوی سعی دارند برای مذاکرات بعدی در بغداد توافق صورت گیرد. اما ایران می‌گوید که باید برای ادامه مذاکرات ابتدا به مشترکات مشخص و گام‌های تضمین شده برسیم.

به نظر می‌آید اصرار ایران برای شنیدن پاسخ 1+5 درباره بسته‌اش در جهت روشن شدن نیت و اهداف آنهاست.

باید منتظر ماند و دید که ایران حاضر به ادامه مذاکرات در شرایط مبهمی که از سوی غرب در مذاکرات دوره جدید دنبال می شود است یا نه.

مذاکرات امروز (پنجشنبه) در حالی آغاز شد که گرد و غبار در هوای بغداد نسبت به دیروز بسیار افزایش یافته است.

روز دوم و پایانی مذاکرات ایران و 1+5 در محل دارالضیافه نخست وزیر عراق صبح امروز (پنجشنبه) در حالی آغاز به کار کرد که سعید جلیلی و کاترین اشتون پیش از مذاکرات امروز با یکدیگر گفت‌وگویی دوجانبه داشتند.

مذاکرات ایران و 1+5 ظهر روز چهارشنبه با ارایه بسته‌های پیشنهادی متقابل از سوی دو طرف انجام شد، اما دو طرف نتوانستند تا پایان دور اول به جمع بندی نهایی برسند.

سعید جلیلی شب گذشته مذاکراتی طولانی و جدی با کاترین اشتون داشت که در آن طرف ایرانی جمع بندی خود را از بسته پیشنهادی 1+5 که به طور شفاهی ارایه شده بود و در مذاکرات قبلی معاونان دو طرف درباره آن بحث شده بود به طرف مقابل ارایه کرد. اما نماینده 1+5 در گفت‌وگو با ایران جمع بندی از بسته پیشنهادی ایران از سوی 1+5 ارایه نکرد.

با توجه به پیشنهادهای ارایه شده از سوی دو طرف در مذاکرات روز چهارشنبه و جدی شدن فضای حاکم بر مذاکرات، دیدار اشتون و جلیلی مهم و جدی ارزیابی می‌شود.

چهارشنبه شب پس از پایان دور اول مذاكرات ایران و 1+5 و ارایه بسته پیشنهادی جدید ایران به طرف مقابل و اصرارش برای دریافت پاسخ و جمع‌بندی این شش كشور، نمایندگان این كشورها با یكدیگر جلسه داشته و برخی ابهامات و سوالات را مطرح كردند.

از این رو هلگا اشمیت، معاون كاترین اشتون، ابهامات و سوالات 1+5 را در دیدار با معاون جلیلی مطرح و نقطه‌نظرات ایران درباره‌ی این ابهامات را دریافت كرده است.

بنابراین گزارش، معاون اشتون در نشستی با 1+5 در محل مذاكرات درباره ابهامات و سوالات طرح شده گفت‌وگو كردند.

برخی از تناقض‌ها در میان كشورهای عضو گروه 1+5 درباره‌ی تحریم‌های یكجانبه مطرح شده است، از جمله یكی از اعضای تیم مذاكره آمریكا گفته است كه تحریم‌ها درباره‌ی ایران ادامه دارد، اما نماینده‌ی روسیه با اعمال تحریم‌های یكجانبه مخالفت كرده است.

هم‌چنین گفته می‌شود نماینده‌ی روسیه درخواست ملاقات با هیات ایرانی در مذاكرات را دارد.

ایران روز چهارشنبه بسته‌ای از پیشنهادات را به طور شفاهی در مذاکرات با 1+5 ارایه کرد که شامل پنج محور هسته‌یی و غیرهسته‌یی است.

از سویی 1+5 برای ایران پیشنهادهایی "جدید" ارایه دادند.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات با 1+5 پس از پایان دور اول گفت‌وگوها در روز چهارشنبه با نماینده کشورهای 1+5 در مذاکرات با ایران دیدار کرد.

دیدارهای دو جانبه اشتون و جلیلی در مذاکرات قبلی معمولا پیش از شروع مذاکرات برگزار می شد اما این بار این دیدار در پایان روز اول مذاکرات دو طرف برگزار می شود .

 با توجه به این‌كه پیشنهادات 1+5 قبلا در مذاكرات معاونان جلیلی و اشتون مورد بحث قرار گرفته است و نقطه‌نظرات ایران ارایه شده است، در مذاكرات روز چهارشنبه بسته‌ی ایران برای 1+5 كه به طور شفاهی به آنها ارایه شد مورد بحث قرار گرفت.

در عین حال 1+5 بسته‌ی ارایه شده از ایران را قابل مذاكره عنوان كردند.

با توجه به علاقه غرب به ادامه مذاکره مقامات ایران معتقدند که اگر بنا باشد توافقی اساسی و مستمر صورت گیرد باید بستر برای این مساله فراهم باشد و دو طرف بتوانند به مشترکات کافی برای برگزاری یک دور دیگر از مذاکرات برسند .بنابراین در بغداد باید این مشترکات به دست آید.

اما به نظر می آید طرف مقابل هم چنان رویکرد مذاکره برای مذاکره را دنبال می کند و چندان به مذاکراتی روشن و شفاف توام با خواست طرفین اعتنایی ندارد.

با توجه به فضای مثبت پیش از مذاکرات بغداد در رسانه‌های غربی و برخی مواضع این کشورها پیش بینی می‌شد در این مذاکرات زمان و مکان مذاکرات بعدی نیز تعیین شود، از این رو برخی کشورها روز چهارشنبه پیشنهاد برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 را در کشورشان مطرح کردند.

در عین حال مقامات ایرانی بر این نظرند که با وجود کم اهمیت بودن مکان مذاکرات برای ایران، اما کشور میزبان باید بی‌طرف باشد و حداقل از اجراکنندگان تحریم‌های یک‌جانبه نباشد.

پیش از این نماینده چین در گروه 1+5 با معاون سعید جلیلی پیش از شروع دور دوم مذاکرات دیدار کرد.

علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به درخواست ما ژآئو شو، معاون وزیر خارجه چین و نماینده چین در مذاکرات با ایران با وی دیدار کرد.

هم چنین رایزنی‌ها میان معاونان اشتون و جلیلی برای ادامه مذاکرات دور دوم در جریان است. در همین راستا پیش از دیدار دو جانبه باقری و نماینده چین، هلگا اشمیت معاون اشتون با علی باقری دیدار کرد و نقطه نظرات ایران را در گفت‌وگو با نمایندگان 1+5 به آن‌ها منتقل کرد.

ایران در بسته خود كه به طور گام به گام تدوین شده است گام‌های عملی مشخصی را به 1+5 پیشنهاد كرده است.

هیات مذاكره كننده ایران تاكید داشته است كه تمایل دارد درباره محتوای این بسته كه به طور شفاهی به 1+5 ارائه شده است، در ادامه مذاكرات روز چهارشنبه، پاسخ طرف مقابل را بشنود.

همچنین 1+5 در دور اول مذاكرات، بسته پیشنهادی خود را به طور شفاهی به ایران ارائه كرده است، اما ظاهرا از دیدگاه ایران این بسته متوازن نیست.

مقامات ایرانی معتقدند كه تفاوت بسته ایران با بسته 1+5 این است كه بسته ارائه شده از سوی ایران جامع است، اما 1+5 در پیشنهاداتش جزیی نگری كرده است.

ایران معتقد است پیشنهادات ارائه شده‌اش در قالب پنج محور براساس اصول توافق شده مذاكرات استانبول یعنی ادامه مذاكرات بر مبنای ان‌پی‌تی و همكاری متقابل متوازن است.

همچنین قرار است دو طرف در ادامه مذاكرات عصر امروز، درباره آنچه در مذاكرات دور اول طرح شده است، گفت‌وگو كنند. گفته می‌شود بسته ارائه شده از سوی ایران، حاوی موضوعات هسته‌یی و غیرهسته‌یی است.

مقامات ایران معتقدند پیشنهادات ارائه شده از سوی ایران آنقدر شفاف و عملیاتی است كه طرف مقابل می‌تواند درباره آن در مذاكرات عصر پاسخ دهد.

 با وجود این که بسته پیشنهادی 1+5 برای ایران راضی کننده نیست، اما ایران این بسته و آنچه درباره آن در مذاکرات گفته شد را به عنوان حرف پایانی 1+5 نمی‌داند.

5+1 در دور اول مذاکرات سه الی چهار پیشنهاد مشخص را به ایران ارایه کرده است که به نظر می آید مطلوب ایران نیست.

از سویی هم چنان در مواضع 1+5 درباره به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران وجود دارد و مشخص نیست در برداشتن گام های متقابل تا چه اندازه قابل اطمینان هستند.

در فضای رسانه‌های غربی موضوع به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران تا سه و نیم درصد مطرح است اما در فضای غیر رسانه‌یی و اظهارات و مواضع کشورهای 1+5 چنین رویکردی دیده نمی‌شود.

ایران پیشنهاد جدید 1+5 را که به طور شفاهی ارایه شده است نه مکتوب دارای تضمین لازم که گام‌هایشان غیرقابل بازگشت باشد نمی‌داند و این گونه وارد بحث شدن را نیز نمی‌پذیرد.

 فضای دور اول مذاكرات كه از ظهر روز چهارشنبه به وقت بغداد آغاز شد، جدی و صریح اعلام شده است و به نظر می‌آید و گفته می‌شود بحث‌ها آنقدر جدی بوده است كه این مذاكرات در آینده نیز ادامه پیدا خواهد كرد.

دور اول مذاکرات ایران و 1+5 که در محل دارالضیافه نخست وزیری عراق آغاز شده بود عصر روز چهارشنبه پایان یافت.

مایکل مان، یکی از سخنگویان کاترین اشتون بعد از شروع مذاکرات در پاسخ به سوالی از ارایه بسته پیشنهادی 1+5 به ایران در این مذاکرات خبر داد، با این حال وی به جزییات آن اشاره نکرد.

مایکل مان در جمع خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات ایران و 1+5 در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا 1+5 بسته جدیدی در این مذاکرات به ایران ارایه خواهد کرد، گفت: 1+5 بسته جدیدی در این مذاکرات برای ایران دارد.

سخنگوی اشتون در پاسخ به این سوال که این بسته متفاوت از بسته قبلی است که کشورهای اروپایی به ایران ارایه کرده بودند تاکید کرد: این بسته پیشنهادهای جدیدی برای ایران دارد.

وی به محتوا و جزییات بیشتر از این بسته جدید اشاره نکرد و گفت: نمی‌توانم چیز بیشتری بگویم، اما طیفی از مسایل و موضوعات مختلف را شامل می‌شود، مثلا یشنهادهایی درباره غنی‌سازی 20 درصد در این بسته وجود دارد.

کنفرانس خبری اشتون و جلیلی به تعویق افتاد

کنفرانس خبری مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در نشست بغداد یک ساعت دیگر به تعویق افتاد.

 هرچند پیش از این اعلام شده بود که پس از پایان مذاکرات 1+5 و ایران، "کاترین اشتون" و "سعید جلیلی" در کنفرانس خبری شرکت می کنند، اما این کنفرانس تا یک ساعت دیگر به تعویق افتاد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح امروز پنجشنبه بار دیگر با یکدیگر دیدار کردند.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، در دور اول مذاکرات ایران و 5+1 بسته ای جامع شامل 5 محور را ارائه داده است که شامل موارد هسته ای و غیر هسته ای است. جمهوری اسلامی ایران در بسته ای که به صورت "گام به گام" تدوین شده، گام های عملی مشخصی را به غرب پیشنهاد کرده است.

از سوی دیگر، غرب نیز پیشنهادهای را در جریان این مذکرات که از دیروز آغاز شد، به ایران ارائه کرده است.

مذاکرات بغداد؛ 1+5 قادر به جمع بندی نیست

کشورهای 1+5 بعد از مذاکرات دیروز خود با ایران وارد مذاکرات جدی درون گروهی شدند تا درباره بسته پیشنهادی ایران به جمع بندی برسند، اما به نظر می رسد سنگ اندازی های آمریکا موجب شده تا مذاکرات گروهی آنها به نتیجه نرسد.

در مذاکرات دوجانبه شب گذشته "کاترین اشتون" و "سعید جلیلی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از عدم نتیجه گیری 1+5 در خصوص بسته پیشنهادی ایران خبر داد.

جلیلی و اشتون پس از دو ساعت رایزنی تصمیم گرفتند تا صبح امروز پنجشنبه نیز مذاکراتی را با هم داشته باشند. از همین رو ساعت 8 صبح در بغداد به گفتگو نشستند که گفتگوی آنها نیم ساعت به طول انجامید.

نکته مهم در خصوص مواضع 1+5 در نشست بغداد آن است که این گروه از مواضع خود در استانبول که امیدوار کننده بود عقب نشینی کرده و اقدام متقابل را که در نشست استانبول توافق شده بود، رعایت نکرده اند.

در نشست بغداد، کشور های 1+5 و بخصوص آمریکا سخنانی شبیه اظهارات مقامات اسرائیلی وجود دارد، که مانع از جمع بندی در مذاکرات می شود.

تا این ساعت از مذاکرات هنوز تاریخ و مکان مذاکرات بعدی مشخص نشده است.

1+5 خواهان ادامه مذاکرات در مکان دیگری است اما ایران در ابتدا خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات بغداد و بعد تعیین محل مذاکرات بعدی است.

یکی از دلایل ناتوانی 1+5 در رسیدن به اتفاق نظر درباره پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران عدم ریسک پذیری این گروه است.

دور سوم مذاکرات ایران و 1+5 آغاز شد

 دور سوم گفت‌وگوهای هیئت ایرانی به ریاست جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعضای 1+5 آغاز شد.
 
رایزنی های 1+5 و ایران برای تعیین تاریخ و محل مذاکرات بعدی

گروه 1+5 و ایران هم اکنون در حال رایزنی برای تعیین تاریخ و محل مذاکرات بعدی هستند.

هرچند هنوز خبر مشخصی از مذاکرات دو روزه ایران و 1+ 5 در بغداد منتشر نشده است، اما با این وجود طرفین در حال رایزنی برای تعیین زمان و مکانی هستند تا مذاکرات خود را پیگیری کنند.

نکته مهم در خصوص مواضع 1+5 در نشست بغداد آن است که این گروه از مواضع خود در استانبول که امیدوار کننده بود عقب نشینی کرده و اقدام متقابل را که در نشست استانبول توافق شده بود، رعایت نکرده است.

در نشست بغداد، کشور های 1+5 و بخصوص آمریکا سخنانی شبیه اظهارات مقامات اسرائیلی وجود دارد، که مانع از جمع بندی در مذاکرات می شود.

5+1 خواهان ادامه مذاکرات در مکان دیگری است اما ایران در ابتدا خواستار به نتیجه رسیدن مذاکرات بغداد و بعد تعیین محل مذاکرات بعدی است.
 
یکی از دلایل ناتوانی 1+5 در رسیدن به اتفاق نظر درباره پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران عدم ریسک پذیری این گروه است.

مذاکرات مذاکرات بغداد پایان یافت

بالاخره بعد از دو روز گفت و گوهای فشرده و بحث درباره مسائل مختلف مربوط به برنامه هسته ای ایران، مذاکرات ایران و کشورهای عضو 1+5 در بغداد پایان یافت و روسای هیئت های نمایندگی هر یک از طرفین با حضور در کنفرانس خبری، ضمن قرائت بیانیه های خود، مشغول پاسخ به سوالات خبرنگاران شدند.

دور سوم گفت و گوهای طرفین که از ساعت 19:30 دقیقه به وقت تهران آغاز شده بود، حدود ساعت 21 به پایان رسید و دقایقی بعد، سعید جلیلی و کاترین اشتون، روسای هیئت های نمایندگی ایران و 1+5، در کنفرانس خبری حضور پیدا کردند.

کاترین اشتون ضمن تشکر از دولت عراق، اظهار داشت 1+5 بر حل سریع نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای ایران مصمم و به دنبال اعمال کامل قطعنامه های سازمان ملل و آژانس هستند. وی گفت ما از ایران انتظار داریم قدم های مشخصی برای عمل به تعهداتش بردارد.

اشتون ادامه داد:

ما با ایران گفتگوهای جدی داشتیم و بر اساس توافقات استانبول در مورد برنامه هسته ای و به خصوص غنی سازی 20 درصدی در مورد قدم های متقابل صحبت کردیم. ایران نیز یک طرح 5 ماده ای به ما ارائه و بر حق غنی سازی خود تأکید کرد.

بعد از گفتگوهای این دو روز مشخص شد که با وجود اختلاف نظرهای قابل توجه، ما هر دو مایل به پیشرفت گفتگوها هستیم. هر دو بر ضرورت ادامه گفتگوها تأکید داریم. ما تماس های سطح عالی خود را حفط می کنیم و جلساتی در مسکو از 17 تا 19 ژوئن برگزار خواهد شد. این گفتگوها بر رویکرد گام به گام مبتنی خواهد بود و هر تلاشی لازم باشد به این منظور انجام خواهیم داد.

خبرنگار «کریستین ساینس مانیتور» از اشتون پرسید: «1+5 بسته ای ارائه داده بود که شامل چند پیشنهاد مهم بود. انتظارتان از این پیشنهادها چه بود و فکر می کنید آیا ایران حاضر شد گام اول را بردارد و تحریم ها لغو شود؟»

کاترین اشتون نیز در پاسخ گفت: «ما سعی کردیم روشن کنیم چه چیزهایی قابل انجام است و اینکه چه چیزهایی حاضریم در ازای آن به ایران بدهیم. آن ها پذیرفتند در مورد این موضوع صحبت کنند و اهمیت موضوع را درک کردند. در مجموع ما توانستیم  به زمینه های مشترکی دست پیدا کنیم».

در حال حاضر، خبرنگاران منتظر حضور آقای جلیلی در کنفرانس خبری و شنیدن سخنان وی هستند.

تکمیلی

آقای جلیلی نیز ضمن تشکر از دولت عراق، ابراز رضایت و قدردانی خود را از مردم و دولت عراق اعلام کرد.

مهمترین بخش های سخنان آقای جلیلی در پی می آید: 

بسیار خوشحالیم که امروز عراق شرایطی پیدا کرده که با موفق عمل کردن در موضوع وحدت و انسجام داخلی خود، امروزه در یک جایگاه ارزشمند منطقه ای و بین المللی قرار گرفته است. برگزاری اجلاس های این گونه در عراق، نشانگر اهمیت عراق و نقشی است که این کشور می تواند در عرصه بین المللی ایفا کند.

وی سپس در مورد گفتگوها گفت: گفتگوها فشرده وطولانی بود. از دیروز تا الان در اکثر ساعات این گفتگوها در جریان بود. این گفتگوها بسیار مفصل بود؛ اما ناتمام ماند. هر دو طرف دیدگاه ها و پیشنهادهایی داشتند.

در این گفتگوها فضای خوبی بود برای اینکه دو طرف مسائل خود را به صورت شفاف و صریح بیان کنند. فکر می کنیم نتیجه این بود که توانستیم با دیدگاه های هم بهتر و بیشتر آسنا شویم. همانطور که ایران سه سال پیش یک بسته پیشنهادی ارائه کرده بود و موضوعاتی را بیان کرده بود، ما همچنان معتقدیم ظرفیت این گفتگوها فرصتی است برای اینکه در عرصه های مختلفی که کمک به صلح و امنیت بین المللی می کند، به هم کمک کنیم.

در استانبول توافق این بود که در دو محور موضوعاتی را مشخص کنیم: مباحث هسته ای و مباحث غیرهسته ای که مورد علاقه طرفین است و می تواند مورد گفنگو قرار گیرد. ما در بسته پیشنهادی 3 سال پیش گفته بودیم که با استفاده از مفهوم مردم سالاری و احترام به حقوق ملت ها، می توان در مورد بسیاری از مسائل گفتگو کرد.

یکی از پیشنهادهای ما در مورد بحرین بود و لزوم دموکراسی و برخورداری مردم از حق رأی. آن ها هم در زمینه غیر هسته ای پیشنهاد داشند. یکی در مورد مبارزه با دزدی دریایی و یکی مبارزه با مواد مخدر که ما هم در این موارد پیشنهادهایی ارائه دادیم.

در مورد موضوع هسته ای، بحث های جدی و اساسی داشتیم. در موضوع همکاری برای برنامه هسته ای ایران پیشنهادی جدی مطرح کردیم. ولی آنچه در این نوع گفتگوها اهمیت دارد و ما به آن اشاره کردیم، این است که به حقوق ملت ها توجه شود. ما معتقدیم انرژی صلح آمیز هسته ای حق همه اعضای «ان پی تی» است. 

ایران هم یک استثنا نیست. ایران همان گونه که طبق «ان پی تی» به تکالیف خود عمل می کند و عضو فعال «ان پی تی» است، بر بحث حقوق خود و حقوق همه اعضای «ان پی تی» تأکید دارد. ما می گوییم انرژی صلح آمیز باید برای همه اعضای «ان پی تی» محترم باشد. شعار ما، انرژی هسته ای برای همه و سلاح هسته ای برای هیچ کس است.

یکی از بحث های مهم در تولید انرژی هسته ای، بحث چرخه سوخت و غنی سازی است و ما بر آن تأکید داریم و حق مردم ایران است و ما باید از این حق برخوردار باشیم. بر همین مبنا، ما هر نوع همکاری در زمینه هسته ای را قابل قبول می دانیم.

یکی از بحث های مهم دیگر، جلب اعتماد ملت ایران است. معتقدیم مسیر گفتگو وقتی می تواند موفق باشد که مسیرهای تخریبی به موازات آن نباشد. این یک بحث جدی برای موفقیت گفتگوها است. ما در مذاکرات در مورد جزئیات این مسائل صحبت کردیم.

این گفتگوها تمام نشد و قرار شد در مسکو اجلاس دیگری داشته باشیم و در این مدت کارشناسان دو طرف زمینه گفتگوها را آماده کنند. ما امیدواریم با مسیر گفتگو برای همکاری، که تنها مسیر برای این گونه مباحث است، گفتگوهایی موفق تر از قبل داشته باشیم.
Admin Logo
themebox Logo
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت